Vinted to typowy serwis ogłoszeniowy. Im więcej ma użytkowników, tym więcej gromadzi się na nich oszustów, którzy zrobią wszystko, żeby namówić Cię na zrezygnowanie z korzystania z wewnętrznych form płatności. Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, musisz szczególnie uważać.

Znajomość zagrywek oszustów jest szczególnie ważna w ochronie przed nimi, a nie możesz na nią liczyć, jeśli planujesz dopiero swoje pierwsze zakupy.

Możliwości dla oszusta po każdej stronie transakcji

Vinted ma szczególnie rozbudowany system ochrony klientów i kupujących, na którym korzysta szczególnie ta druga grupa. Dzięki niemu oszuści mogą spokojnie wcielać się w rolę dowolnej strony transakcji i jeśli całą akcję poprowadzą gładko, uda im się bez problemu wyciągnąć sporą kwotę od sympatycznych i pozytywnych sprzedawców czy kupujących.

Dziś Vinted naprawiło wiele swoich błędów z pierwszych miesięcy działania tego systemu, ale nie oznacza to, że nie ma w nim luk, które oszuści wciąż chętnie wykorzystują. Jeśli nie jest się czujnym, bardzo łatwo można powiedzieć coś, co zostanie wykorzystane przez oszusta przeciwko Tobie.

Transakcja poza platformą jest nie do wykrycia

Vinted oferuje transakcję przez serwis, która jest w pełni bezpieczna i zapobiega oszustom przejęcie twoich pieniędzy, zanim dostaniesz produkt, który zakupiłeś. Dlatego wielu z nich będzie robiło wszystko, żeby przekonać Cię do wysłania przelewu albo użycia kodu BLIK. Obie te formy płatności nie są monitorowane przez serwis, przez co w razie oszustwa nie możesz się do nich zwrócić.

To z kolei sprawia, że nic Cię nie chroni i twoje pieniądze wydane w taki sposób najpewniej już nigdy do Ciebie nie wrócą. Dlatego nie ważne, jak atrakcyjna byłaby oferta, nigdy nie zgadzaj się na płatność poza tą platformą.

To pozornie bezpieczny serwis

Vinted bardzo stara się, żeby korzystanie z niego było maksymalnie bezpieczne. Niestety to oszuści również potrafią wykorzystać. Często starają się grać ofiarę, kiedy zorientujesz się, że coś nie gra. Obwiniają Cię o szkody materialne, grożą zgłoszeniem do administracji i nałożeniem kary pieniężnej. Niedoświadczony użytkownik w takiej chwili może mieć słuszne obawy, że coś mu grozi i może przystać na warunki oszusta.

Pamiętaj, że Vinted będzie Ci pomagał tak długo, jak długo będziesz trzymać się regulaminu. Jeśli nie zrobiłeś niczego złego, nie masz żadnych powodów do obaw i nie musisz zgadzać się na niczyje warunki.