Oto lista najpopularniejszych rodzajów tkanin sportowych na świecie:

Nylon

Nylon jest jedną z najmocniejszych tkanin dostępnych na rynku tekstylnym. Jest to włókno sztuczne, które pochodzi z polimeru, który ma kilka ciekawych właściwości, które mogą być korzystne podczas tworzenia odzieży sportowej. Włókno to charakteryzuje się dużą zdolnością pochłaniania wilgoci, a także wysoką odpornością na zużycie.

Jego właściwości mechaniczne zapobiegają powstawaniu pęknięć lub naprężeń wewnętrznych, które mogłyby uszkodzić odzież. Dodatkowo przepuszczalność wilgoci nadaje mu zdolność do szybkiego schnięcia.  Wytrzymuje uderzenia, stuknięcia i otarcia bez pogorszenia jakości.

Dry-Fit

Kolejnym rodzajem tkaniny sportowej, o której powinieneś wiedzieć, jest Dry-Fit. Wywodzi się z poliestru, który zapewnia użytkownikom duży komfort podczas uprawiania aktywności sportowych. Materiał ten jest wygodny, chłodny i utrzymuje ciało wolne od wilgoci. Wykonuje się z niego spodnie, czapki, koszulki, rękawiczki i wiele innych.

Istnieje odmiana, która posiada technologię UV, czyli chroni skórę przed promieniami słonecznymi UV. Dzięki temu idealnie nadaje się do ćwiczeń na świeżym powietrzu, biegania i wielu innych. Ten rodzaj tkaniny wymaga prania z użyciem proszku do prania, nie zaleca się prania chemicznego, ani używania wybielaczy, płynnych detergentów i gorącej wody.

Powiązany wpis: Męskie koszulki treningowe – wszystko co warto o nich wiedzieć

Bawełna

Bawełna jest niezwykle popularnym włóknem naturalnym w świecie mody. Jest dość wygodna i miękka w stosunku do skóry, dzięki czemu idealnie nadaje się do szycia ubranek dziecięcych, koszulek, spodni, szalików itp. Jednak po zmieszaniu z innymi tkaninami, takimi jak spandex, jej właściwości ulegają poprawie, dzięki czemu doskonale nadaje się do uprawiania sportu.

Włókno to jest naturalnie odporne na temperatury, jest również oddychające, przepuszcza powietrze i dobrze dopasowuje się do kształtu ciała. Odzież bawełniana doskonale nadaje się do każdego rodzaju ćwiczeń, zarówno tych intensywnych, jak i nie.

Neopren

Neopren jest jednym z najczęściej stosowanych rodzajów tkanin sportowych. Pochodzi z syntetycznego kauczuku, a na rynku można znaleźć dwie wersje: z otwartymi lub zamkniętymi komórkami. Ta druga jest nieco tańsza, ale doskonale nadaje się do aktywności wodnych, gdyż utrzymuje ciepło ciała. Wykorzystuje się go również do produkcji powszechnie stosowanych kostiumów kąpielowych.

Z kolei tkanina otwartokomórkowa ma większą elastyczność, grubość i trwałość. Ten rodzaj tkaniny jest stosowany głównie do nurkowania głębinowego. Obie opcje są nieprzepuszczalne dla wody i mają szybkie działanie wysuszające.