Rosjanie powinni zastosować się do kilku prostych zaleceń, żeby nie paść ofiarą oszustów podczas jednej z największych wyprzedaży online – „Czarnego Piątku”, Służby prasowe Centralnej Administracji Federalnej Banku Rosji doradzają żeby np.
Robić zakupy w internecie, trzeba zaopatrzyć się w osobną kartę z ograniczonym limitem.
27 listopada w Rosji rozpocznie się jedna z największych sprzedaży online – „Czarny piątek”, która potrwa do 29 listopada. Większość sklepów już wcześniej ogłasza rabaty i wyjątkowe oferty, przyciągając klientów. „Cyber-oszuści nie omieszkają wykorzystać emocji związanych z tym wydarzeniem. Tworzą strony phishingowe podszywające się pod znane marki, a także wysyłają listy z pułapkami z linkami rzekomo w celu złożenia zamówienia w przedsprzedaży po obniżonych cenach” – ostrzegają.
Aby zabezpieczyć się podczas gorączki wyprzedażowej, proponują zaopatrzenie się w osobną lub wirtualną kartę lub portfel elektroniczny na zakupy w Internecie, ustalenie limitu wydatków lub wpłacenie pieniędzy bezpośrednio przed zakupem. „Biorąc pod uwagę techniczne„ sprytne ”i sztuczki współczesnych cyberprzestępców, tę radę można nazwać uniwersalną: nawet jeśli przez nieostrożność wprowadzisz dane dodatkowej karty na stronie phishingowej, oszuści nie będą w stanie przejąć pieniędzy na koncie, na którym przechowywane są Twoje środki.
Musisz robić zakupy tylko na sprawdzonych niezawodnych portalach I sklepach.. „Zapisz wcześniej oficjalne adresy sklepów w zakładkach przeglądarki. Zwróć uwagę na pasek adresu strony. Adres musi zaczynać się od https, a na początku paska adresu powinna znajdować się zamknięta kłódka. Kliknij na niego i sprawdź certyfikat: musi być wydany dokładnej firmie na stronie, na której się znajdujesz – powiedział Bank Centralny. Możesz zabezpieczyć się przed stronami phishingowymi, dokonując zakupów za pośrednictwem aplikacji w sklepie mobilnym.
Regulator ostrzega przed śledzeniem linków od nieznanych nadawców.
„Uważaj na oferty rabatowe w sklepach internetowych. Niewątpliwie prawdziwi sprzedawcy internetowi mogą również wysyłać e-maile z promocjami, ale nie wysyłają oddzielnych„ linków do płatności ”. Wszystkie transakcje przechodzą przez ich oficjalne strony. Podążając za interesującym Cię linkiem reklamowym, ważne jest aby dokładnie sprawdzić pasek adresu, upewnij się, że strona należy do zadeklarowanej firmy ”- powiedział Bank Centralny.
Jednocześnie musisz zainstalować niezawodny program antywirusowy na swoich gadżetach z regularnymi aktualizacjami. Dobry pakiet antywirusowy zawiera ochronę przed phishingiem i złośliwym oprogramowaniem. I wreszcie Bank Centralny zachęca ludzi do unikania zakupów, łącząc się z otwartymi publicznymi sieciami Wi-Fi.
„W przypadku płatności online należy podać wszystkie dane karty: numer, datę, imię i nazwisko posiadacza karty, kod na odwrocie. To tajne informacje, dlatego należy dokładnie sprawdzić, gdzie je wprowadzasz.
Powinna to być tylko bramka płatnicza banku, z którego korzystasz przekieruje sklep internetowy do dokonania płatności. Oszuści mogą stworzyć fałszywą sieć i potajemnie wykraść dane wprowadzone przez niczego niepodejrzewającego użytkownika – powiedział Bank Centralny.